Although the pandemic is still largely unresolved around the world, the Tokyo Olympics will push through as scheduled this 2021. 

Athletes from different parts of the world have now converged in Japan’s Olympic Village to showcase their skills and attain supremacy in their field of expertise. 

However, spectators have been banned in all 339 events and 33 competitions held in 42 locations in the country – a move that was undertaken to mitigate the spread of the coronavirus while the event is ongoing.

Of course, all is not lost. You can still show off your ‘Pinoy Pride’ spirit for our 19-strong Filipino Olympians by watching them from the comfort of your own home.  

The Summer Olympics officially starts this Friday (July 23) and will last until August 8th. And here’s how not to miss it on your television or phone screens: 

On TV5 and Cignal TV

Even though you’re not subscribed to any cable TV provider, you’ll still be able to watch the 2020 Tokyo Olympics through free-to-air channels. And one of those is One Sports.

The channel is available on TV5 and Cignal TV subscribers. 

Stream it via Cignal Play

Those who depend on their handheld devices to watch shows or videos can access the live stream of the Olympic Games through the Cignal Play application. It’s available on both Google Play and the App Store.

Smart’s Gigafest

Subscribers of Smart Telecom can access the entire coverage of the Summer Olympics via the gigafest.smart.

PLDT’s Triple Play

Select subscribers of PLDT’s Triple Play will be able to watch the Tokyo Omylpics through 10 dedicated channels. 

Meet the Team

Photo from the Philippine Olympic Committee

Team Philippines’ Schedule of Events

ROWING

Cris Nievarez (Rowing – men’s single sculls)

Venue: Sea Forest Waterway

  • Friday, Jul. 23, 7:30 a.m., heats
  • Saturday, Jul. 24, 8 a.m., repechages
  • Monday, Jul. 26-Friday, Jul. 30, quarterfinal-final

GYMNASTICS

Carlos Edriel Yulo (Gymnastics – Artistic)

Venue: Ariake Gymnastics Centre

  • Saturday, Jul. 24, 9 a.m., qualifying
  • Wednesday, Jul. 28, 6:15 p.m., final 

TAEKWONDO

Kurt Barbosa (Taekwondo – men’s -58kg)

Venue: Makuhari Messe Hall A

  • Saturday, Jul. 24, 9:25 a.m., Round of 16
  • Saturday, Jul. 24, 1:15 p.m., quarterfinal 
  • Saturday, Jul. 24, 3:15 p.m., semifinal 
  • Saturday, Jul. 24, 6:15 p.m., repechage 
  • Saturday, Jul. 24, 7:45 p.m., bronze medal contest 
  • Saturday, Jul. 24, 8:45 p.m., gold medal contest 

SHOOTING

Jayson Valdez (Shooting – men’s air rifle 10m)

Venue: Asaka Shooting Range

  • Saturday, Jul. 24, 1:45 p.m., pre-event training
  • Sunday, Jul. 25, 12 p.m., qualifying
  • Sunday, Jul. 25, 2:30 p.m., final 

SKATEBOARDING

Margielyn Didal (Skateboard – women’s street)

Venue: Ariake Urban Sports Park

  • Monday, Jul. 26, 8 a.m., prelims heats
  • Monday, Jul. 26, 11:25 a.m., final 

WEIGHTLIFTING

Hidilyn Diaz (Weightlifting – women’s 55kg)

Venue: Tokyo International Forum

  • Monday, Jul. 26, 12:50 p.m.

Elreen Ando (Weightlifting – women’s 64kg)

Venue: Tokyo International Forum

  • Group B – 10:50 a.m. onwards
  • Group A – 6:50 p.m. onwards

BOXING

Nesthy Petecio (Boxing – women’s featherweight)\

Venue: Kokugikan Arena

  • Saturday, Jul. 24, round of 32
  • Monday, Jul. 26, round of 16
  • Wednesday, Jul. 28, quarterfinal
  • Saturday, Jul. 31, semifinal
  • Tuesday, Aug. 3, 12 p.m., final

Irish Magno (Boxing – women’s flyweight)

Venue: Kokugikan Arena

  • Sunday, Jul. 25, round of 32
  • Thursday, Jul. 29, round of 16
  • Sunday, Aug. 1, quarterfinal
  • Wednesday, Aug. 4, 1 p.m., semifinal
  • Saturday, Aug. 7, 1:15 p.m., final

Eumir Marcial (Boxing – men’s middleweight)

Venue: Kokugikan Arena

  • Monday, July. 26, round of 32
  • Thursday, Jul. 29, round of 16
  • Sunday, Aug. 1, quarterfinal
  • Thursday, Aug. 5, 2 p.m., semifinal
  • Saturday, Aug. 7, 1:45 p.m., final

Carlo Paalam (Boxing – men’s flyweight)

Venue: Kokugikan Arena

  • Monday, Jul. 26, round of 32
  • Saturday, Jul. 31, round of 16
  • Tuesday, Aug. 3, quarterfinal
  • Thursday, Aug. 5, 1:30 p.m., semifinal
  • Saturday, Aug. 7, 1:00 p.m., final

JUDO

Kiyomi Watanabe (Judo – women’s -63kg)

Venue: Nippon Budokan

  • Tuesday, Jul. 27, 10 a.m., eliminations followed by a round of 16 followed by a quarterfinal
  • Tuesday, Jul. 27, 4 p.m., repechage followed by bronze medal contests

SWIMMING

Remedy Rule (Swimming – women’s 200m butterfly)

Venue: Tokyo Aquatics Centre

  • Tuesday, Jul. 27, 6:25 p.m., heats
  • Wednesday, Jul. 28, 9:55 a.m., semifinal
  • Thursday, Jul. 29, 10:25 a.m., final

Luke Gebbie (Swimming – men’s 50m and 100m freestyle)

Venue: Tokyo Aquatics Centre

100m freestyle

  • Tuesday, Jul. 27, 6:00 p.m., heats
  • Wednesday, Jul. 28, 9:30 a.m., semifinal
  • Thursday, Jul. 29, 10:35 a.m., final

50m freestyle

  • Friday, Jul. 30, 6 p.m., heats
  • Saturday, Jul. 31, 10:10 a.m., semifinal
  • Sunday, Aug. 1, 9:30 a.m., final

ATHLETICS

Ernest John “EJ” Obiena (Athletics – men’s pole vault)

Venue: Olympic Stadium

  • Saturday, Jul. 31, 8:40 a.m., qualifying
  • Tuesday, Aug. 3, 6:20 p.m., final

Kristina Knott (Athletics – women’s 200m)

Venue: Olympic Stadium

  • Monday, Aug. 2, 9:30 a.m., heats
  • Monday, Aug. 2, 6:25 p.m., semifinal
  • Tuesday, Aug. 3, 8:50 p.m., final

GOLF

Juvic Pagunsan (Men’s golf)

Venue: Kasumigaseki Country Club

  • Thursday, Jul. 29-Sunday, Aug. 1

Bianca Pagdanganan (Women’s golf)

Venue: Kasumigaseki Country Club

  • Wednesday, Aug. 4-Saturday, Aug. 7

Yuka Saso (Women’s golf)

Venue: Kasumigaseki Country Club

  • Wednesday, Aug. 4-Saturday, Aug. 7

Want more news like this one? Head over to Nation Builder PH Sports Section for the latest updates.

Image credit: Philippine Olympic Committee